Požár Národního divadla s KV2

Požár Národního divadla s KV2

Historická budova Národního divadla ožila v den oslav vzniku Československa interaktivním videomappingem připomínající projekci budování divadla i jeho požár. Průběh světelné projekce ovlivňovali samotní diváci prostřednictvím mobilní aplikace.

V první fázi sběrem padajících mincí pomáhají vybudovat ze stavebních bloků Národní divadlo. Odměnou jim za to bylo následné rozzáření divadla vnitřní výzdobou. Krátce na to však diváky čekala další výzva v podobě vypuklého požáru, který prostřednictvím aplikace pomohli uhasit.

Úvodní projekci sledovalo více než 2000 diváků ze Střeleckého ostrova, mostu Legií a Masarykově nábřeží. V průběhu celého večera pak videomapping shlédlo na 3500 lidí. Aplikaci mohlo hrát najednou až 150 lidí, nejnižší počet přihlášených mobilních zařízení v konkrétní moment byl 100.

Tvůrci videomappingu je skupina umělců a programátorů 3dsense s.r.o., která využívá spojení moderních technologických postupů a uměleckých prvků za účelem dosažení jedinečných interaktivních performancí. Jejich tvorba zahrnuje světelné instalace, projekce, videomappingové show, muzejní exponáty či jevištní scénografie.

Mezi uskutečněné projekty patří například interaktivní podlaha v rámci permanentní instalace King K36 v centru Stockholmu, za kterou team získal cenu za nejlepší švédský lightdesign – Svenska Ljuspriset 2015, projekce v Martinickém paláci pro Duke of Edinburgh foundation, na které byl přítomen také princ Edward, hrabě z Wessexu, nejmladší syn Jejího Veličenstva královny Alžběty II. či projekce na zahájení Plzeň 2015 – evropské město kultury. Stejně jako tyto dva české projekty, i videomapping na historickou budovu Národního divadla umělecky supervizoroval režisér Petr Forman.

Výchozí podmínky pro ozvučení celé akce, zajišťěné firmou WiltdAudio, byly velmi složité. U budovy Národního divadla byl nasazen velkoformátový systém 2x VHD2.0 s 8x ES2.6 a 2x VHD2.21, na Střeleckém ostrově ve vzdálenosti cca 200 m byla umístěna režie a vyzpožďovaný systém skládající se z 6x EX10 a 2x EX1.5. Přenos signálu byl zajištěn systémem NEUTRIK XIRIUM.  

Požár Národního divadla s KV2
Požár Národního divadla s KV2
Požár Národního divadla s KV2
Požár Národního divadla s KV2
Požár Národního divadla s KV2
Požár Národního divadla s KV2